Fotoğrafça merhaba,

Fototim fotoğrafçılık sevgisinin sonucu olarak, fikir ve kuruculuğunu Şenol Erdener’in yaptığı paylaşımcı bir ekip ruhudur. Bu ruhun esas amacı fotoğrafçıların fotoğraflarını paylaşarak, tartışarak gelişecek, fotoğraf sevdasında buluşmak için ideal bir zemin oluşturmaktır. 

EN ÇOK İZLENENLER NASIL SEÇİLİYOR?

Facebook istatistikleri ve fototim.org web sitemiz istatistiklerindeki İZLENME adetlerine göre seçilmektedir.(Cuma gününü cumartesiye bağlayan 00:00:00 daki izleme değerleri haftalık seçimlerde kullanılmaktadır.Her fotoğrafçıdan sadece bir fotoğraf seçilebilmektedir.) http://www.fototim.org/category/secilenler/en-cok-izlenenler/

EDİTÖRDEN SEÇİMLERİ NASIL YAPILIYOR?

1-Gerek facebook sayfamıza gerekse fototim.org web sitemize yüklenen fotoğraflardan ÖN ONAY ile anasayfamızda yayınlananlar seçimlere katılma hakkı kazanıyor.

2-ÖN ONAY alıp yayınlanan fotoğraflardan Editörlerimizce ÖN SEÇİM yapılanlar her gün facebook sayfamızdaki “Seçilenler 2013” https://www.facebook.com/media/set/?set=a.473690029353157.1073741826.167087483346748&type=3 albümümüzde yayınlanmaktadır.

3-“Seçilenler 2013” albümüne girmeye hak kazanan fotoğraflardan Final seçimleri yapılarak EDİTÖRDEN bölümüne fotoğraflar seçilmektedir. http://www.fototim.org/category/editorden/

4-EDİTÖRDEN bölümü seçimlerinde finale kalarak son anda seçilemeyen fotoğraflara MANSİYON verilmektedir. http://www.fototim.org/category/secilenler/mansiyon/

ÖNEMLİ NOT: Tüm seçimlerde her bölümde; her fotoğrafçıdan sadece bir fotoğraf seçilebilmektedir, seçim adetleri değişken olabilir, seçimler ertelenebilir.Tüm kurallar için, değişiklikler yapma hakkımız vardır.

SEÇMELERDE ÖNEMLİ KRİTERLER 

Paylaşılan fotoğrafların ÖN ONAYI ve EDİTÖRLERCE YAYINLANMASI için hangi kriterler aranmaktadır?

KRİTER 1-Netlik  (bilinçli yaratıcı netsiz düzenlemeler dahil)

KRİTER 2-Yaratıcı ve özgün fotoğraflar (klişe çekimlere özgün bir bakış katabilmek dahil)

KRİTER 3-Kararında PS uygulama tercihleri (örneğin doğa, manzara vb sunumlarda PS müdahalesinin abartılmaması)
ve sanatsal dijital düzenlemelerde özenli PS çalışma tercihleri

KRİTER 4-Etkili karar anında çekimler

KRİTER 5-Kompozisyon kurallarına uygun tercihler (kuralları hiçe sayıp DENGEYİ tuturan özgün kadrajlar dahil)

KRİTER 6-Renk, ışık, imge ve tüm tercihlerin LEKESEL DENGE (etkili kompozisyon yerleşimi) içermesi 

KRİTER 7-Kadraj içindeki imge, öğe ve objelerin ÇAKIŞMASIZ (birbirleri ile kesişmesiz) etkili yerleşim tercihleri

KRİTER 8-Sadeleştirilmiş anlatım veya estetik tercihli kadrajlar

KRİTER 9-Modelli çekimlerde (Portre, belgesel) doğal ruh halini (karakter, meslek vb) saf ve doğal aktaran çekimler (modelin yapay bir şekilde poz verir edası hariç)

KRİTER 10-ANLATIM içeren vurgulu gerçek fotoğraflar (netsiz de dahil)

KRİTER 11-Ufuk çizgisi hatası , objektif kiri, flare olmaması.

KRİTER 12-Küçük ebatta TELİF yazısı kabul edilebilir (Fazla oranda yazı içeren fotoğraflar seçim dışında kalır).

KRİTER 13-Geniş açı objektifin ( özellikle portrelerde ) doğru kullanılması

KRİTER 14-ESTETİK değer taşıyan çekimler  (özgün düzenleme ve kurgular dahil)

KRİTER 15-Kompozisyonun anlatım içeren imgelerinin anlaşılır EBATLARDA ve TERCİHLERDE olması.

KRİTER 16-Ön planın ve/veya kadrajın çoğunluğunun boş olmadan anlatıma destek vermesi

KRİTER 17-Soyut tercihlerde estetik ve/veya anlatımın bir veya bir kaçının mutlaka olması.

KRİTER 18-Zıt anlatımların etkili tercihli vurgulandığı çekimler.

KRİTER 19-Var olan ön plana etkili anlatımdaki arka planın çakışmasız tercihlerle katılmasını sağlayan çekimler.

KRİTER 20-Sıkışık kadraj kesimlerinde dengeli estetik lekesel bakış tercihtir.

Yükelenecek fotoğraflar hakkındaki kurallarımız:

  1. Sadece kendi çektiğiniz ve telif hakkı kendinize ait olan fotoğrafları yükleyebilirsiniz. Telif hakkı kendine ait olmayan bir fotoğraf yüklendiği tespit edildiği taktirde, yükleyen fotoğrafçının üyeliği iptal edilecektir.

  2. Yüklenen fotoğraf  T.C. yasalarına göre suç teşkil etmemelidir.

  3. Anı fotoğrafları ve albümünüzde yer alması gereken ve fotoğrafçılık açısından değeri olmayan komik-ilginç fotoğrafları yüklememelisiniz.

  4. Duyuru, afiş, poster, dergi kapağı, protesto, kutlama, etkinlik habercisi ve benzeri amaçlı fotoğraf ya da dijital çalışmaları yüklememelisiniz.

  5. Yüklenen fotoğraf herhangi bir kurumu, kuruluşu, gerçek ya da tüzel kişiyi rencide edemez, hakaret ya da aşağılama içeremez.

  6. Dijital çalışmalarda, eğer kullanıldıysa, kullanılan obje ya da fotoğraf(lar)ın telif hakları üyeye ait olmalıdır.

  7. Duruş, görünüş bakımından Türk Askerini yansıtmayacak şekilde ve yazılı izni olmadan çekilen askeri fotoğrafların yayımlanması yasaktır.

  8. Fotoğrafta yer alan kişilerin; fotoğrafın çekildiğinden haberdar olması, fotoğrafının çekilmesine izin vermiş olması ve pozunun/pozlarının yayımlanacağı bilgisine sahip olması gereklidir. Gazetecilik ve haber fotoğrafları istisnadır.

  9. Çektiğiniz fotoğrafların çekim kalitesi çok düşük olmamalıdır. Webcam, cep telefonu vb. cihazlarla çekilen düşük kaliteli fotoğrafları yüklememelisiniz.

  10. Fotoğraf ve/veya dijital çalışmaların yayımlanması ile ilgili karar hakkı yönetime aittir.

  11. Fotoğraflar, uygun kategorilere yerleştirilmesi ve yayımlanması ile ilgili karar hakkı yönetimine aittir. Kurallara uymayan veya uymadığı daha sonra fark edilen fotoğraflar yönetim tarafından yayından kaldırılabilir.

  12. Siteye yüklenen fotoğraflar yönetimce kullanılarak, telif hakkı ödenmeksizin fotoğrafçının adı belirtilerek her türlü sanal ortamda ve basılı yayında yayınlanabilir.

  13. Yönetim yeni kurallar koyma ve/veya kuralları değiştirme hakkını her zaman kendinde saklı tutar.

 Fototim’e üye olan her üye bu kuralları kabul etmiş demektir.

YORUMLAR: Bütün üyeler yapıcı yorumlarda bulunabilecektir. Editör ve usta yorumcular sadece “Detaylı Yorum İstiyorum”  bölümündeki fotoğraflara yorum yapabilcektir. Fotoğraf yayınlayan üyelerimiz “Detaylı Yorum İstiyorum” butonunu seçtiklerinde Editör ve usta yorumculardan yorum alabileceklerdir.

PROJE bölümümüzde açılacak farklı konu başlıkları ile ilgili  fotoğraflar paylaşılacaktır. Üyelerimizin teklif getirdiği konu başlıkları da açılabilecektir.  Bu projeler için üyelerimizin gönderdiği fotoğraflar  yayınlandıktan sonra  verilen süre sonunda editörlerimizin seçimleri ile fototim proje e-dergi hazırlanıp yayınlanacak ve sergiler açılacaktır.

BLOG sayfamızda eğitici videolar, üyelerimize ait kısa foto-video gösterileri, eğitici kitaplar, makale ve üyelerimizin çektiği fotoğraflar üyelerimiz tarafından yayınlanabilecektir.

HABER sayfamızda fotoğrafçılıkla ilgili sergiler, gösteriler, buluşmalar, yarışmalar, geziler, yeni ürünler ve yayınlar vb yayınlanacaktır.

HABER , BLOG ve PROJE sayfasından üyelerimizin  yayın yapması için:

Üyelerimiz makale / proje yayını /yayın tanıtımı / yarışma /sergi vb etkinliklerinin yazı ve ilanlarını yayınlamak için;

Sayın üyelerimiz, FOTOĞRAF YÜKLE bölümüne girerek önce yazı ve başlığınızı yazınız.  Yazınızın ile ilgili fotoğraf veya görselini yüklemek için  yazınızı düzenlediğiniz aynı sayfadaki  Fotoğraf Yükle  butonunu tıklayarak yükleyiniz ve yükleme tamamlanınca açılan sayfanın alt bölümündeki  YAZIYA EKLE butonunu da tıklayınız. Böylece görselli  duyuru metininizi tamamlamış olursunuz . Son olarak hazırladığınız bu yayınınızı İNCELEME İÇİN GÖNDER işlemini seçerek editörlerimize gönderiniz.  Yayınınız editörlerimizce onaylanıp en kısa sürede  HABER / BLOG veya PROJE sayfamızda yayınlanacaktır.

Bu şekilde paylaşmak, gelişmek, gelişmeleri izleyebilmek bize fotoğraf adına büyük mutluluk verecektir.Yayınlanan fotoğraflara yapılacak teknik, tematik vb yorumlar moderatörlerimizce onaylandıktan sonra yayınlanabilecektir. Yapıcı eleştiri içermeyen yorumlar yayınlanmayacaktır.Böylece paylaşımcı yorumlamalarda oluşabilecek sorunlar ortadan kalkacak ve sorunlar kişiselleştirilmeden fotoğraf hakkında teknik, tematik vb  konuşma imkanı bulabileceğimiz bir alan oluşturacağımıza inanıyoruz. Ayrıca ayda bir üyelerimizin yayınlanan  fotoğraflarından editörlerimizin seçimleri  ile  fototim e-dergi hazırlanıp yayınlanacaktır.

Tek amacımız fotoğraf konuşmak ve fotoğrafçıları konuşturan FOTOĞRAFI DUYMAK ‘tır.